O Strusiach

Struś afrykański jest największym żyjącym ptakiem na Ziemi a jednocześnie jedynym żyjącym strusiem na Ziemi. Emu, Nandu i Kazuar są to ptaki spokrewnione, ale nie należą do rodziny strusiej.

Sięgając nieco do historii warto wspomnieć,że te biegające ptaki żyły już 50 mln lat temu,a pierwsze związki z człowiekiem pochodzą z okresu 5500 lat przed naszą erą.

Początkowo zainteresowano się strusiami w Starożytnym Egipcie ze względu na ich pióra. Stanowiły one symbol sprawiedliwości z racji swej symetrycznej budowy. Wachlarzy z białych piór mógł używać tylko faraon. Strusie pióra zdobiły też hełmy oficerów Imperium Rzymskiego wskazując rangę wojskowa,oraz symbolizowały zwycięstwo. Pod koniec XVIII w. moda na strusie pióra pojawiła się w Europie. Programy rewiowe ,kapelusze muszkieterów ,elementy strojów kobiecych,to tylko niektóre przykłady. Pióra to nie tylko dekoracja ,ale ze względu na właściwości antyelektrostatyczne znalazły też swoje zastosowanie w kryminalistyce i przemyśle samochodowym. Są również niezastąpione przy zwykłych porządkach domowych.

 

Jaja strusie w Starożytności miały za zadanie chronić domostwa przed demonami i piorunami. Wydmuszki wykorzystywano do magazynowania wody a ze skorup wytwarzano kielichy, które oprawiano w złoto i srebro .Obecnie jaja głównie służą do wylęgu a marginalnie wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym.

Z czasem kolejnym kierunkiem użytkowania strusi stała się ich skóra , porównywana z luksusowymi skórami np. krokodyli .Ciekawa faktura sprawia, że wykorzystuje się ją do różnych wyrobów począwszy od drobnej galanterii a skończywszy na tapicerce meblowej i samochodowej.

Obecnie głównym kierunkiem użytkowania strusi jest mięso.

Mięso strusie czyli strusina wyglądem przypomina wołowinę, smakiem zaś coś pomiędzy wołowiną a dziczyzną,więc praktycznie sprawdza się w każdym przepisie na wołowinę. Mięso strusie jest bardzo delikatne. Przyrządzać je można na wiele sposobów, a mianowicie : piec, smażyć,dusić. Idealnie nadaje się na zrazy,roladę,mielone .Na szczególną uwagę zasługuje możliwość przygotowania wyśmienitego tataru . Strusie mięso doskonale nadaje się też na grilla,ponieważ po wcześniejszym zamarynowaniu gotowe jest w kilka minut. Godny polecenia jest również udziec strusi pieczony w całości ,podawany na imprezach okolicznościowych w sosie grzybowym,czy żurawinowym z gruszkami. Jeden udziec to jest ok 15-18 kg mięsa z kością co w przeliczeniu wystarcza na ok 50 osób.

Strusina jest doskonała dla osób będących na diecie ,ponieważ ma niższą zawartość tłuszczu,ma mniej kalorii i cholesterolu w porównaniu z wołowiną ,mięsem z kurczaka czy indyka .Strusina ma niską zawartość sodu (2,6-3,7 mg/100g) więc jest zalecana osobom z nadciśnieniem tętniczym. Jednocześnie zawiera wysoki poziom żelaza (2,6-3,7mg/100g) i wysoki poziom kwasów tłuszczowych nienasyconych , niezbędnych dla organizmu. Zalecana jest kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym .W 100 g mięsa znajduje się zaledwie 0,8-2 % tłuszczu, 37,8-58 mg cholesterolu oraz 94-120 kalorii .Dla porównania mięso indycze zawiera od 3,8-14,7 % tłuszczu, 63 mg cholesterolu i aż 185-218 kalorii na 100 g mięsa.

Oceniając walory zdrowotne,to strusina zasługuje na najwyższą ocenę . Lista zalet strusiego mięsa jest proporcjonalna do wielkości strusia. Jest doskonałą alternatywą dla wołowiny czy drobiu. Na ten moment jest jednak mało znana ,a przez to też niedoceniana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *